Česká science centra, hvězdárny a planetária zvou návštěvníky do světa poznání a neustále nabízejí originální a nové programy i expozice. I v této pohnuté době si mohou malí i velcí návštěvníci vybrat ze zajímavých programových tipů a objevovat krásy vědy v Ostravě, Brně, Olomouci, Hradci Králové, Plzni nebo Liberci.
V Techmaniije od ledna otevřená expozice Filmohraní s rozlohou 700 m2, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet a pochopit, jak fungují moderní i klasické filmové triky, jako je klíčování, zpomalený obraz či hrátky s perspektivou. Návštěvník si interakcí s jednotlivými exponáty může natočit svůj vlastní film, v němž si zahraje hlavní roli.
Svět techniky v Ostravě zve na Dětský svět, který se těší velkému zájmu z řad veřejnosti. „Na ploše velké téměř tisíc metrů čtverečních vzniklo opravdové království pro děti od dvou do šesti let. Dospělí tam pomáhají dětem plnit úkoly a hrají si společně s nimi. 28. dubna se v centru otevře multimediální výstava Baník Expo, která nabídne řadu interaktivních expozic zaměřených na historii, současnost, i budoucnost klubu FC Baník,“ pozvala do Ostravy Renata Červená, manažerka marketingu a PR Dolní oblasti Vítkovice, jichž je Svět techniky součástí.
V libereckém science centru iQLANDIA odpovídají na elementární otázku: „K čemu mi to bude?“, která je často pokládána v souvislosti s matematikou. Návštěvníky lákají na novou expozici MatematikUm, která je jediná svého druhu v České republice. Lidé tam najdou komplexní soubor didaktických pomůcek a programů. Ty jsou zaměřeny na kritická místa učiva a na matematiku v praxi.
V Hvězdárně a planetáriu Brno je vystaven EXPOmodul. Je to upravený exponát ze světové výstavy EXPO. Zájemcům pomůže prozkoumat svět mikro a makro na vlastní kůži. Tým hvězdárny chystá také na 26. března Dny dětské onkologie s bohatým programem.
Lidé mohou přijmout pozvání do vědeckého parku VIDA! Organizátoři zvou ve dnech 18. a 19. března například na robotický fotbálek, popovídání s mluvícím robotem Karlem Pepperem nebo na kybernetické klání mezi roboty z lega Mindstorm. Brněnské centrum láká také na výstavu COFFEE, na níž návštěvníci prozkoumají kávu jako rostlinu, objeví chemické procesy s ní spojené a seznámí se s technologiemi, které ji provází už po staletí.
„Letos v dubnu si připomeneme 75. výročí položení základního kamene hvězdárny. K této příležitosti připravujeme přednášky a návštěvníci si budou moct prohlédnout výstavu o historii zařízení. Mezi další zajímavé programy pro širokou veřejnost patří srpnové pozorování meteorického roje Perseid, Noc vědců nebo v říjnu pozorování částečného zatmění Slunce,“ pozval ředitel Hvězdárny a planetária v Hradci Králové Miroslav Krejčí.
V Planetáriu Ostrava mohou lidé 20. března zažít Jarní vesmírné odpoledne. Nastává jarní rovnodennost a s ní i začátek astronomického jara. Kromě celooblohových pořadů v Sále planetária se mohou zúčastnit Astrohrátek a dílniček pro nejmenší děti. V případě hezkého počasí se podívají, jak vypadá jarní tvář naší nejbližší hvězdy.
Pevnost poznání v Olomouci zase přichází s novými exponáty větrná spirála, koloběh vody a Q robotem. Dokončena je také obří céva k mozku, která je doplněná interaktivními prvky a videoprojekcí.
ČASC zastřešuje osm institucí, které usilují o atraktivní popularizaci vědy, technologií a inovací. Nabízí zábavně vzdělávací programy pro nejširší veřejnost a slouží i jako doplněk školního vzdělávání. Pro tento rok chystá společné výjezdní aktivity.
„Našim cílem je provázat společné aktivity a zapojovat se do významných popularizačních akcí společně, protože každé science centrum je unikátní a vyniká v jiné oblasti popularizace vědy a vzdělávání obecně. Veřejnosti tak nabídneme spoustu zajímavých aktivity, které často připravujeme i s dalšími partnery. Společně se tak zapojíme například do programu Veletrhu vědy a výzkumu AV ČR a připravíme stanoviště nabité tím nejlepším z naší nabídky. Zaměříme se také na sdílení dobré praxe napříč jednotlivými science centry, abychom společně zvýšili kvalitu námi připravovaných popularizačních výstupů,“ vysvětlil Roman Chvátal, programový koordinátor ČASC.