Science centra, planetária i hvězdárny připravily na duben a jarní dny volna zajímavé aktivity, které by neměly nechat chladným nikoho, kdo se rád pobaví a zároveň se dozví něco nového o okolním světě a jeho fungování. Malí i velcí příznivci vědy se mohou podívat na zajímavé filmy v planetáriu, zažít žhavou science show, potkat superhrdiny, poznat zvířecí řeč nebo si v laboratoři vyrobit třeba skákací vajíčko.
Zábavní vědecký park VIDA! připravil aktivity plné hravé vědy. O víkendech si rodiny s dětmi vyzkouší experimentování s kovy v programu Na šrot. Ty, kteří rádi řeší úkoly a hádanky, zase potěší hra Šifra Kurta Gödela, která je zavede do brněnských uliček po stopách zapomenutého génia. Až do konce června potrvá výstava COFFEE, která odhaluje vědu skrytou v kávě. A v sobotu 30. dubna se v centru koná akce Superhrdinové, kde se návštěvníci seznámí s magnetickou kapalinou, supravodičem nebo plazmovou koulí. Těšit se můžou i na superschopnosti zvířecí říše, živá zvířata nebo lekce levitace.
Na velikonoční workshopy zve tým areálu Dolní oblasti Vítkovic (DOV). „V Malém světě techniky U6 si návštěvníci vyzkouší velikonoční tradice z jiných koutů světa. Budou řešit detektivní záhadu, jako to dělají Norové, nebo poznají velikonoční zvyky z ostrova Korfu. Chybět nebude ani hledání velikonočních vajíček a sladká výslužka. Ve Velkém světě techniky si v dílnách vyrobí krásné madeirové kraslice. Tato nevšední technika spočívá ve vyvrtávání dírek do skořápek a následném dozdobení voskem,“ vysvětlila Aneta Ivánková, marketingová specialistka.
Velká science show, upravená přímo na míru velikonočním svátkům, se koná od 14. do 18. dubna v libereckém science centru IQLANDIA. Návštěvníci se dozví o významech jednotlivých dnů velikonočního týdne v doprovodu pokusů, které jsou pro tyto dny jako stvořené. Za pozornost stojí také úžasná výstava MatematikUm, která ukazuje, že matematiky se nikdo bát nemusí!
Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci připravila tematickou akci Rozumím, přepínám. Ta je o tom, jak se spolu dorozumívají zvířata i rostliny, jaké jsou překážky pro komunikaci ve vesmíru nebo na jakých principech je založena vojenská komunikace. Do konce dubna je také v galerii Atom výstava Vnímání autismu očima dětí ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci.
V Techmania Science Center Plzeň lidé mohou odhalit tajemství tradic velikonočních svátků, od barvení vajíček až po původ pletení pomlázek. Zjistí, proč kopřivy pálí, nebo jak z obyčejného vajíčka udělat vajíčko skákací. Techmania zároveň zve do 3D Planetária na nový dobrodružný animovaný film 3-2-1 Start! Film je o odvaze a vynalézavosti, které jsou potřeba na cestu do vesmíru a zpátky. „Elon je laboratorní křeček, který žije na smetišti s partou krys. Věda krysy zatím vůbec nezajímá, to se ale může změnit. Elon přichází na jednotlivé fyzikální zákony, a jak na ně vyzrát při své cestě do vesmíru,“ pozval Lukáš Balihar, vedoucí provozu, který s radostí doplnil, že Techmania změnila otevírací dobu a bude otevřena opět 6 dní v týdnu, od úterý až do neděle.
Na Vesmírné Velikonoce zve Hvězdárna a planetárium Brno. „Přijít se podívat mohou skutečně všichni – počínaje nejmenšími kosmoplavci, přes jejich rodiče až po zasloužilé a zkušené vesmířany. Skutečně, na Velký pátek, Bílou sobotu, Velikonoční neděli i pondělí, se projektory našeho digitária – stroje na zázraky z Kraví hory, nezastaví. Vzhůru nohama 2D, Kouzelný globus 3D, Příběh nekonečných poutníků 3D jsou úžasné pořady, které čekají na každého návštěvníka,“ řekla vedoucí programového oddělení Zuzana Kuljovská.
Na fascinující filmy se mohou diváci vypravit i do Planetária Ostrava, kde je na programu například Zrození planety Země nebo Svět korálových útesů. Novinkou je sférický film Mars 1001 o dechberoucím dobrodružství lidstva a tajemství červené planety.
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové má programy pro veřejnost v dubnu každou středu, pátek a sobotu. 19. dubna se tam navíc konají oslavy 75. výročí o položení základního kamene hvězdárny. V rámci akce bude přednáška Ing. Martina Cholasty o zajímavé historii astronomie v Hradci Králové od 14. století až po současnost a bude se konat komentovaná prohlídka hvězdárny.
Více informací najdete na webových stránkách jednotlivých institucí, které sdružuje Česká asociace science center. Jedná se o neziskovou organizaci sdružující osm institucí neformálního vzdělávání. Jejím cílem je vytváření příznivých podmínek pro fungování science center a popularizaci vědy u české veřejnosti, vládních a nevládních orgánů a organizací. Navazuje kontakty s partnery z mediální, akademické i podnikatelské sféry za účelem spolupráce a prezentace výsledků české vědy, výzkumu a špičkových českých technologií a znalostí. Jednotlivá centra nabízí smysluplné volnočasové aktivity i zábavně vzdělávací programy pro nejširší veřejnost a slouží i jako doplněk školního vzdělávání.