Hlavním tématem letošní Noci vědců, která se koná v pátek 30. září, jsou smysly-hmat, sluch, čich, zrak a chuť. Co všechno o nich umí prozradit věda? Organizátoři zvou malé i velké návštěvníky do otevřených laboratoří, vědeckých pracovišť, ale i planetárií a hvězdáren v osmi městech České republiky.
Do Noci vědců se zapojí všichni členové České asociace science center (ČASC). O zážitky a vědecká dobrodružství nebude nouze! Na své si přijde opravdu celá rodina. A děti zůstanou výjimečně déle vzhůru. „Všemi smysly mohou účastníci Noci vědců vnímat zážitky, které pro ně připravili organizátoři celoevropské oslavy vědy, objevů a výzkumu. Těší mě, že právě v science centrech je připravena spousta aktivit, na nichž si snad každý najde něco zajímavého a inspirativního, ˇ řekla Ivana Češková, ředitelka ČASC.
Za jedinečným zážitkem ze světa Micro & Macro nemusí návštěvníci cestovat do Dubaje. Upravený exponát ze světové výstavy EXPO přijede za nimi do Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. „Modul vytvořený renomovanými brněnskými architekty Chybik+Kristof a multimediálními architekty Visualove jim pomůže prozkoumat svět Micro & Macro na vlastní kůži. V nově zrekonstruovaném planetáriu mohou také zhlédnout nové filmy. V Laudonově sále bude k dispozici desítka interaktivních exponátů z pevnostních dílen a chybět nebudou oblíbené chemické pokusy a kreativní dílna. Milovníci nočních tvorů si jistě nenechají ujít krátkou vycházku za netopýry,“ pozval programový ředitel Pevnosti poznání Roman Chvátal.
V iQLANDII tradičně připravili bohatý doprovodný program. Na děti čeká celovečerní hra s mnoha experimenty, jako je Smyslový detektiv, virtuální realita, zábavná science show plná světelných a zvukových efektů, nová projekce v planetáriu o světle a barvách, ochutnávka molekulárních dobrot nebo výroba parfémů. Lidé se mohou těšit i na zábavné chemicko-fyzikální vystoupení plné spektakulárních efektů, výbuchů, kouře a vkusného humoru, kterou budou vnímat nejen zrakem, ale i sluchem, čichem či hmatem. Organizátoři upozorňují, že je nutná registrace.
Brněnská VIDA! svým programem potěší nejen rodiny s dětmi, ale i dospělé návštěvníky. Zabaví je spousta tematických pokusů a stanovišť uvnitř expozice, ale i venku. Zajímavá bude například science show Mr. Ucho, kde diváci zjistí, jak se zvuk mění pod vodní hladinou nebo které frekvence dokážou vnímat jen děti. „Naposledy v tomto roce otevřeme venkovní expozici (bude-li hezké počasí). Dostane vás večerním osvětlením a výhledem na nejkrásnější pavilony brněnského výstaviště. Užijte si vodní pumpy, bosonohý chodník, umělé vlny, vodotrysky a spousty nově zasazené zeleně. Na čerstvém vzduchu si vyzkoušíte i další exponáty, jako například obří uši, Pascalovu fontánu, hučící kámen nebo Archimédův zákon,“ láká zájemce Jan Ráčil, specialista marketingu z VIDA! Další info o programu a rezervace zde.
Program Noci vědců se odehraje i v nedaleké Hvězdárně a planetáriu Brno. Místní hvězdáři slibují program s nevšedními zážitky. Tentokráte mají zájemci šanci vydat se vstříc nejbližší a z pohledu nás pozemšťanů i nejdůležitější hvězdě ve vesmíru, k Slunci. „Noc vědců se snaží ukázat, jak je důležité vymýšlet, kultivovat, a především dotahovat do konce všechny malé i velké vědeckotechnické projekty, které mají smysl. Věda pohání lidskou společnost směrem dopředu, a proto je třeba jí dopřát prostor, jaký si zaslouží,“ je přesvědčená Zuzana Kuljovská, vedoucí programového oddělení Hvězdárny a planetária Brno. Na Hvězdárně o zábavu a vědu v jednom rozhodně nebude nouze. V tamním kině uvedou vědecko-fantastický film Sunshine o záchraně lidstva v okamžiku, kdy se naše denní hvězda rozhodne vyhasnout. Pokud to počasí dovolí, opět před budovou zazáří Heliosféra.
K oblíbené akci, která v celé České republice popularizuje vědu, se přidá také Svět techniky v Ostravě. Fanoušci vědy se mohou zúčastnit komentovaných prohlídek v expozici Žít normálně, které dají zabrat všem smyslům. Návštěvníci si vyzkouší pomůcky, již hendikepovaným ulehčují jejich život. Připravený bude také workshop pro děti Nech to plavat, kde si vytvoří tzv. sensory bottle neboli skvělou odpočinkovou pomůcku.
V Ostravě zažijí zájemci vesmír všemi smysly, a to v místním Planetáriu Ostrava. Na nebe se mohou podívat jak v Sále Planetária, tak i ve hvězdárně astronomickými dalekohledy. Vesmír si budou mít možnost také poslechnout a ti šikovní si jej s trochou nadsázky i vytvoří.
Techmania Science Center si pro návštěvníky připravila experimenty se zvukovými pomůckami. Lidé si budou moci vyzkoušet orientaci v prostoru podle zvuku a porovnat se se zvířaty. Nebudou chybět ani pokusy s termokamerou a experimenty s vnímáním barev. Program bude dále doplněn o pokusy s tekutým dusíkem, o světelné chemické experimenty, dalekohledy pro pozorování noční oblohy a vozítka segway.
Noc vědců chce ukázat, že věda není nudná, ale naopak je studnicí zajímavostí a fascinujících úkazů a že vědci jsou obyčejní lidé, kteří dělají práci přínosnou pro každého z nás. Jen v České republice se do této evropské popularizační akce zapojují dvě desítky univerzit a více než čtyřicet vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších organizací. Více na https://www.nocvedcu.cz/