Přesvědčte se na vlastní smysly, že vaření je skutečná věda, schovejte se do obří bubliny anebo se vypravte do hlubokého vesmíru!
Nejen láska, ale dokonce i věda prochází žaludkem. A začíná to vlastně už v kuchyni. Nevěříte? Pak si rozhodně nenechte ujít originální workshop v liberecké iQLANDII pod názvem „Věda v kuchyni“. Zejména, pokud jste opravdovými gurmány a rádi vaříte!
Během 45 minut si tu pod dohledem zkušených lektorů vyrobíte mléčnou duhu, namícháte Archimédův koktejl nebo prozkoumáte, jak probíhá elektrolýza slaného roztoku. Odpoví vám tu i na otázku, co se stane s marshmallownem ve vývěvě. Zábavný workshop probíhá o prázdninách každý den od 14:00 a 15:00. A co víc, na jeho závěr si odnesete osvěžující překvapení.
V iQLANDII se dále můžete těšit na absolutní novinku – „Překonané (?) vynálezy“, ve kterých na vás čekají věci, které se donedávna používaly v běžném životě a na něž si dnes už nikdo nevzpomene. Atari, počítací stroj Nisa, kempingový stan z 80. let, skládaný toaletní papír, kartonové jízdenky nebo třeba káva Melta – v této expozici prostě nic nechybí. A pokud toho pořád nebudete mít dost, můžete si zpestřit návštěvu centra akční science show, detektivní hrou „Kriminálka iQLANDIA“ či badatelskými aktivitami.
V brněnském science centru VIDA! se celý červenec ponese ve znamení éterických bublin. Každý den se v Labodílně dozvíte, z čeho připravit ten nejlepší bublinový roztok, jak funguje bublinový stroj poháněný suchým ledem či zda je možné se do bubliny úplně schovat.
Program „Bublina jako bublina?“ začíná každou celou hodinu mezi 11:00 až 16:00. Mimo výše avizované si vyrobíte vlastního bublinového hada, roztančíte obří bublinu nebo otestujete, čím vším je možné bubliny tvořit. V samotném závěru se pak můžete těšit i na výrobu mega bublin!
Věděli jste, že v plzeňském science centru Techmania naleznete nejen rozsáhlou interaktivní expozici či laboratoře a dílny, ale také jediné 3D planetárium v České republice? Během promítání můžete navštívit až 140 000 hvězd, shlédnout věrný model naší Galaxie, stejně jako desítky mlhovin i samotnou strukturu vesmíru.
Nechybí ale ani neastronomická témata, třeba průlet základním kamenem života – DNA nebo nahlédnutí do atomové struktury uhlíku v podobě grafitu či diamantu. To vše v unikátní kupoli o vnitřním průměru 14 metrů.
Za vidění rozhodně stojí autorské představení Techmanie „Pijeme vodu z komet?“ ve 3D, během něhož budete pátrat po původu vody na naší planetě. Tato jednoduchá sloučenina složená z jednoho atomu kyslíku a dvou atomů vodíku je všude kolem nás a dokonce i v nás samotných. Odkud se ale na Zemi vzala? Opravdu můžeme říci, že pijeme vodu z komet?
Anebo se i s ratolestmi vypravte na veselé představení „Polaris 3D“ o tom, jak si jeden uvědomělý tučňák udělá výlet k severnímu pólu a tam potká zručného ledního medvěda. Společně se pak pokusí rozlousknout hádanku, proč mají doma za polárním kruhem půl roku polární noc a půl roku polární den. Ale pozor – dojde i na cestu do vesmíru ve vesmírné ponorce! Hlavním postavám animovaného 3D filmu propůjčili svůj hlas Richard Genzer a Michal Suchánek.
Odkazy:
Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz
iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz
VIDA! science centrum: http://www.vida.cz
Techmania Science Center: http://www.techmania.cz