Česká science centra nebudou zahálet ani v srpnu. Vyzkoušejte si speciální simulátor lokomotivy, počítejte „padající hvězdy“, nahlédněte pod pokličku „papiňáku“ nebo se staňte součástí dalšího návštěvnického rekordu.
Pozor, nastupovat, jedem! Jste vy nebo vaše děti fandové vlaků? Pokud ano, zbystřete! V liberecké iQLANDII si nově můžete vyzkoušet povolání strojvedoucího, a to doslova. Tým science centra naistaloval do autentické kabiny lokomotivy 735 přezdívané „Brejlovec“, kterou najdete v prostorách venkovního Vodního světa, speciální simulátor. Díky němu se z každého návštěvníka stane na pár minut opravdový mašinfíra. Palubní deska s pákami a tlačítky simuluje skutečné vybavení stanoviště strojvedoucího a vy na obrazovce před sebou pomocí speciálního softwaru sledujete svoji jízdu po zvolené vlakové trati, která reaguje na ovládací prvky v kabině.
Děti i dospělí si zkusí jízdu vlakem vpřed a vzad, brždění, zrychlování, rozsvěcení i zhasínání světel či troubení klaksonem. Simulátor nabízí zejména vybrané tratě na Moravě a namodelovat si lze cestu přes den, v noci i za jakéhokoliv počasí. Vedle „Brejlovce“ čeká na návštěvníky iQLANDIE dalších čtyři sta interaktivních exponátů včetně bohatého doprovodného programu. Akční science show, badatelské aktivity nebo i workshop „Věda v kuchyni“ rozhodně nenechá nikoho chladným.
Z pátku 12. srpna na sobotu 13. srpna nezůstávejte doma. Teple se oblečte, lapněte karimatku se spacákem a vydejte se někam, kde je co největší tma a co nejlepší výhled na oblohu. Právě během této noci totiž bude vrcholit aktivita meteorického roje Perseid. To znamená, že na nočním nebi budeme moci ve zvýšené míře pozorovat meteory, lidově řečeno „padající hvězdy“.
V Brně se můžete vypravit třeba na koupaliště na Kraví hoře, kde se za příznivého počasí odehraje výjimečná „Noc padajících hvězd“, která začíná v pátek 12. srpna kolem 22. hodiny a končí až za svítání v sobotu 13. srpna. Program noci je jednoduchý: Perseid chtiví návštěvníci si lehnou na trávu a budou se dívat na nebe z centra města Brna s úchvatným výhledem na noční panorama hradu Špilberk. Hrát k tomu bude téměř vesmírná hudba, tu a tam k dění na nebi něco řeknou pracovníci Hvězdárny a planetária Brno a připraveny budou i dalekohledy, jež budou v první polovině noci cílit na Měsíc.
Perseidy můžete letos pozorovat i z areálu Planetária Ostrava. Začíná se ve 21:00 a vytrvalci mohou vydržet až do čtvrté hodiny ranní. A pokud by počasí nebylo pozorování Perseid nakloněno, je od 21:00 připraven náhradní program v sále planetária. Uvidíte aktuální hvězdnou oblohu s dorůstajícím Měsícem, s planetami Saturn a Mars a také pořad „Divoký vesmír“. Zcela výjimečně si můžete osahat vybrané meteority ze sbírky Planetária Ostrava a vyslechnout povídání lektora
o kometách a „padajících hvězdách“.
Zkoumej, bádej a objevuj! Přesně tímto heslem se řídí v ostravském Velkém světě techniky v Dolní oblasti Vítkovic. Staňte se na chvíli objeviteli. Vyberte si z několika aktivit a činností, a ponořte se do fascinujícího světa plného přírodních a technických záhad o víkendu 13. a 14. srpna. Bude vám k dispozici „Badatelna“. Vyzkoušejte si své šikovné prstíky při výrobě dřevěné hračky nebo drátěné ozdoby v „Dílně nápadů“, kterou si budete moci odnést domů na památku. Vyzkoušejte si malé parní stroje, jako je parní turbína, autíčko na parní pohon a další. Všechny tyto vynálezy uvidíte ve Světě techniky na doprovodném programu „Síla páry – Denis Papin“.
V Malém světě techniky U6 se můžete v neděli 14. srpna ponořit do indiánské mytologie. Tuto příležitost si nenechte ujít zejména v případě, že vás v noci trápí zlé sny. Vyrábět se totiž budou lapače snů, v jejichž moc věřili právě už staří Indiáni.
V plzeňském science centru Techmania mají důvod k oslavám. Za jeho nabídkou tvořenou interaktivními expozicemi, filmy v jediném 3D planetáriu v Česku a programy v laboratořích a dílnách dorazilo v červenci rekordních 26 939 lidí. Jde o nejvyšší měsíční návštěvnost od listopadu 2014, kdy byla po rekonstrukci otevřena velká expoziční hala.
V současné době Techmanie nabízí expozice „Top Secret“, „Budoucnost na talíři“, „Chemistři“, „Vzhůru dolů“, „Malá věda“, „Vodní svět“, „Edutorium“, „MáToHáček“, „Vesmír“, „150 let průmyslu v Plzni“ a „Entropa“. 3D Planetárium promítá například filmy „Hluboký vesmír“, „Polaris“ nebo „Zabydlená Země“ a 3D Cinema snímek „Titáni doby ledové“. Laboratoře a dílny lákají na programy s tematikou jídla a výživy či „Kriminálka TSC“ a v dílnách si lidé mohou vyrobit vodní mlýnek nebo se seznámit se 3D tiskárnami. Expozici Techmanie navíc obohatila i olympijská novinka z dílny Davida Černého – „Zátopkovy nohy“.
Odkazy:
Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz
iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz
Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz
Planetárium Ostrava: http://www.planetariumostrava.cz
Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz
Techmania Science Center:http://www.techmania.cz