Na stovky interaktivních exponátů, 3D projekce, chemické show a další zábavné aktivity lákají malé i velké návštěvníky česká science centra, hvězdárny a planetária. Za poznáním se děti i rodiče mohou vydat se speciálním cestovním pasem.
S pasem České asociace science center (ČASC) se „cestující“ podívají do vesmíru, popovídají si s roboty, ovládnou předměty pouhou myšlenkou, zažijí zemětřesení, naučí se zachránit lidský život, mohou řídit vesmírné vozítko nebo si vyzkouší výcvik pilotů stíhaček.
„Cestování s tímto pasem je jednoduché. Stačí si do něj nechat potvrdit nákup vstupenky a čtvrtá návštěva zapojené organizace je zdarma,“ vysvětlil princip programu Roman Chvátal, programový koordinátor ČASC. Kartička je k dispozici v pokladně vybraného science centra. Program platí do 31. prosince 2022. Do sezónní akce se zapojila tato centra: iQLANDIA Science Center Liberec, Pevnost poznání v Olomouci, Hvězdárna a planetárium Brno, Svět techniky Ostrava, Techmania Science Center Plzeň a VIDA! science centrum Brno.
Další společnou aktivitou členů asociace o hodnotné ceny je vzdělávací soutěž Filipův pohár s ČSOB. „Ve spolupráci s partnerem ČSOB jsme pro žáky připravili online vzdělávací soutěž ve finanční gramotnosti. Stačí si stáhnout aplikaci a soutěžit na témata peníze, hospodaření domácnosti, finanční produkty, moderní platební metody, online rizika nebo zodpovědné zadlužování,“ doplnil Roman Chvátal.
Zábava pro malé i velké fanoušky vědy a poznání
Česká science centra připravila na konec prázdnin řadu novinek v expozicích. Exponáty návštěvníky hravě učí fyzice či chemii a tématům, jakými jsou inženýrství, filmový průmysl nebo výživa. A nejen to, v Techmanii mohou zájemci navštívit 3D Planetárium, které je vtáhne do kolonizace Marsu a tajů vesmíru. Během vědeckých show zažijí vědu na vlastní kůži, od statické elektřiny až po chemické pokusy a různé demonstrace. „Letošní novinkou, kterou Techmania otevřela ve spolupráci s výzkumným centrem NTC a složkami záchranného systému, je expozice IR – Když lidské oko nestačí. V ní návštěvníci prozkoumají termokamery a vžijí se do role policistů, hasičů a záchranářů,“ pozvala do plzeňské Techmanie vedoucí směny Andrea Holá.
V centru VIDA! v Brně mohou příchozí rozpoutat tornádo a ustát zemětřesení, pak se projet na kole po laně několik metrů nad zemí, zahalit město do husté mlhy, vstoupit do obřího srdce, vyzkoušet si moderování počasí nebo trénink pilota stíhačky, a nakonec zmrazit vlastní stín. Zábavní park připravil speciální program o létání. V nabídce je například šifrovací hra, 3D film Na křídlech ptáků nebo představení s pokusy. Nově je zde připravena výstava Tady bydlí Akčňákovi, jejímž cílem je probudit v návštěvnících přirozenou radost z pohybu.
Jedenáct expozic a přes 400 interaktivních exponátů a atrakcí, jako je Teslův transformátor, ohnivé tornádo, jízda na Mars Roveru, pokec s robotem, gyroskop nebo oblíbená science show. Nově liberecká iQLANDIA přidává expozici MatematikUM, která ukazuje praktické využití matematiky v běžném životě.
Malý svět techniky U6 v Ostravě je zase věnován technickým vynálezům od průmyslové revoluce až po současnost. Velký svět techniky nabízí čtyři stálé expozice – Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. „Aktuálně si v něm příchozí mohou vyzkoušet třeba simulátor 3G přetížení, na kterém zažijí obdobné pocity jako astronauté při vzletu do vesmíru. Dočasná expozice Baník Expo je zavede do světa prvoligového fotbalu,“ doplnila marketingová specialistka Aneta Ivánková.
Pevnost poznání v Olomouci připravila Letní misi Strážců poznání. Hráči procházejí expozicemi a plní úkoly s komiksovými superhrdiny. Děti si vyrobí sliz, vyzkoušejí gyroskop, odhalí tajemství pod mikroskopem nebo si nechají „zapálit“ ruku.
Planetária a hvězdárny slouží jako přenašeče do jiných světů
V malebném parku Kraví hora kolem Hvězdárny a planetária Brno už v minulosti vyrostl Lunalón, Terralóna či Marsmeloun a letos je doplnil i nafukovací model Slunce nazvaný Heliosféra. Modely jsou k vidění dočasně. Lidé zde zažívají vesmírná dobrodružství v sále digitária. A po celý rok tu mohou zprostředkovaně letět do vesmíru, nahlédnout do mikrosvěta či poodhalit budoucnost.
Planetárium Ostrava využívá moderní technologie, které jsou využívány k zobrazení dokonalé hvězdné oblohy, simulovaným letům do vesmíru nebo jako sférické kino.
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové se dobudováním samostatného objektu digitálního planetária, obsahujícího i dvě interaktivní expozice, stalo návštěvnickým centrem v oborech astronomie a příbuzných přírodních a technických věd pro celé východní Čechy.
V science centrech se konají také letní příměstské science campy se spoustou zajímavých her a s plněním netradičních úkolů a misí. Od září se opět otevřou dveře školním skupinám, které si zde mohou zpestřovat svou školní výuku. “Se všemi programovými odděleními jsme domluveni na spolupráci při přípravě aktivit s Českou televizí. Budeme i nadále realizovat programy podporující finanční gramotnost a digitální bezpečnost a chceme se společně věnovat také problematice udržitelnosti života na naší planetě. Plánujeme rozvíjet také aktivity pro zájemce o populárně zpracovaná témata z vědních oborů a o pokroku technologií a rozběhnout tak cykly popularizačních vědu propagujících přednášek ve spolupráci se studenty a odborníky z Matematicko-fyzikální fakulty Karlovy univerzity a spolkem Science To Go,” prozradila další plány ředitelka ČASC Ivana Češková.