Dejte šanci vědě v českých science centrech

Budete cestovat prostorem i časem, objevíte svůj talent, okouzlí vás malí i velcí „Hmyzouni“, zažijete skutečnou science show, naučíte se létat i padat, zažijete „Soumrak dinosaurů“ i „Zemi pod palbou“, seznámíte se se „Zázraky vesmíru“ i „Nekonečnou záhadou Ludolphova čísla“ a rozluštíte tajemství elektřiny.

Tušíte, na co všechno máte nadání? V libereckém science centru iQLANDIA to hravě zjistíte. Stačí navštívit expozici „Talent!“ a ověřit si, zda máte vyřídilku televizního komentátora, fyzikální myšlení jako Albert Einstein či Mozartův hudební sluch. Na osmi stanovištích je pro vás připraveno třeba stavění kostek, hraní na piano nebo počítání. Za každý splněný úkol obdržíte body, na jejichž základě pak odhalíte své silné a slabé stránky. Pozor – expozici „Talent!“ v iQLANDII naleznete pouze do 19. března.

V iQLANDII se mimo to podíváte strojem času do prehistorie za dinosaury, okusíte sílu blesků, popovídáte si s humanoidním robotem Thespianem nebo procestujete ve speciálním vesmírném vozítku Mars. Také byste si zde neměli nechat ujít badatelské aktivity, „Velkou Science show“ a v neposlední řadě i workshop na téma „Hmyzouni“, během kterého zjistíte, jak vypadá takové termitiště nebo z čeho se skládá tělo včely medonosné.

Netradiční zážitky na vás ovšem čekají i v dalších českých science centrech, třeba v plzeňské Techmanii můžete létat, ale i padat. Vzlety a pády k sobě totiž neodmyslitelně patří a kdo kdy zkoušel létat, ten o pádech hodně ví. Ve zdejším planetáriu si však obojí dopřejete v pohodlí a bezpečí měkkých sedadel pod čtrnáctimetrovou projekční kopulí. Stačí zajít na projekci 3D filmů „Sen o létání“ a „Úžasný pád“, které se tu promítají společně.

Hromadné létání s lidskou posádkou je běžnou věcí teprve několik posledních desetiletí. Ale odpoutat se od země a létat, to je sen starý jako lidstvo samo. Jaké myšlenky, nápady a vynálezy vedly k jeho realizaci? Jak dlouhou cestu lidé ušli, či spíše uletěli, od časů Ikarových perutí? Právě na tyto otázky přináší odpovědi první z dvojice filmů – „Sen o létání“. A létání je nezbytnou součástí i krátkého filmu „Úžasný pád“. Představte si, že byste skočili z výšky 40 km nad zemí. Jaké myšlenky by vám probíhaly hlavou? Umělecko-akční dobrodružství tohoto snímku spojuje představy s hranicemi lidských možností.

Fascinující světy ale můžete navštívit i na Hvězdárně a planetáriu Brno. Co třeba výlet za dinosaury? V sále brněnského planetária se mezi těmito prehistorickými obry ocitnete během okamžiku. Stačí navštívit představení „Soumrak dinosaurů“. Vydáte se do doby před 250 miliony roky a seznámíte s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků. Prolétnete se s největším létajícím tvorem, který kdy žil na naší planetě – Quetzalcoatlem. Budete utíkat před stádem Argentinosaurů a schováte se před útočným Velociraptorem. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky.

Anebo se v představení „Země pod palbou“ vydejte po stopách komet i planetek, z nichž některé prolétají v těsné blízkosti naší planety a jiné se naopak toulají na okraji Sluneční soustavy. Miliardy roků ukryté v mrazivé temnotě vesmírného prostoru, mnohé jen číhají na okamžik, ve kterém změní chod dějin na Zemi. Pod kopulí planetária zažijete průlet dvacetimetrového meteoroidu, který v únoru 2013 explodoval nad ruským Čeljabinskem, a dozvíte se, jak astronomové po podobných nezvaných a nebezpečných návštěvnících z říše planetek a komet pátrají.

Co myslíte, dá se cestovat časem? Možná vás to překvapí, ale ano! Třeba prostřednictvím kosmických dalekohledů. Ty totiž zaznamenávají světlo z vesmíru, které k nám putovalo miliardy let, a za dobu jeho putování se na planetě Zemi stihl vyvinout život. Jeden druh živých organismů se teď díky kosmickému dalekohledu vrací do minulosti a zkoumá, co se událo ve vesmíru od dob velkého třesku. Chcete-li podniknout cestu časem i vy, navštivte 11. března v 17:00 premiéru pořadu „Zázraky vesmíru“ v Planetáriu Ostrava!

V Ostravě se navíc můžete vydat i do science centra Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic. Zažijete tam doslova elektrizující atmosféru. V nové elektrické science show vás parta profesora Křemíka provede všemi záhadami elektrického proudu. Anebo si zaskočte do učebny „Albert“ na workshop „Nekonečná záhada Ludolphova čísla“. Vyzkoušíte si tam svou paměť, zjistíte vlastnosti a využití čísla π a vyrobíte si möbiovu pásku, která je symbolem nekonečna. A pokud máte rádi záhady, určitě neopomeňte zábavný doprovodný program „Badatelna“, během něhož můžete zkusit zjistit, co zajímavého se nachází v tajemné bedýnce.

V sousedním Malém Světě techniky U6 pak můžete v sobotu 11. března v rámci cyklu „Velká Světománie“ objevovat Asii – „Kolébku vynálezů“ a na neděli 12. března bude pro vás a zejména pak vaše ruce připraveno krásné umění Origami.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Planetárium Ostrava: http://planetariumostrava.cz

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz