Soutěž Filipův pohár finanční gramotnosti od ČSOB zná své vítěze. Jako partneři této aktivity jsme se účastnili finálového kola v Praze, které se v pondělí 23. ledna konalo v budově České národní banky. Pro děti jsme měli připravený speciální kvíz o znalostech ze světa peněz a také otázky založené na experimentech s mincemi. Brněnská VIDA! přispěla svou zábavnou hrou Moneybox.
„Bylo to fajn vidět finále akce, kterou celoročně podporujeme. Vidět nadšené týmy dětí, které se chtěly utkat ve svých znalostech, ale i důvtipu a snaze řešit zadané úkoly. Pro všechny bylo jistě atraktivní vidět zajímavé Návštěvnické centrum ČNB – v ústředí českého světa peněz. Dá se s nadsázkou říct, že je to vlastně takové finanční science centrum,“ popsala atmosféru finále druhého ročníku soutěže Ivana Češková, ředitelka České asociace science center.
Na prvním místě se umístil tým „Investoři z Jatečky“ z Gymnázia v Jateční ulici v Ústí nad Labem. Druhé místo obsadili žáci „Psohlavci“ z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích a třetí v pořadí skončil tým „Šumaváci“ ze Základní školy Smetanova ve Vimperku. Finálového klání se zúčastnilo 14 týmů z celé ČR. Celkem 70 dětí po celý den soutěžilo v pěti různých hrách z oblasti peněz, financí a kybernetické bezpečnosti. Vítězové si odnesli výkonné tablety a další hodnotné ceny.
Týmy soutěžily v pěti interaktivních hrách, které byly připravené ve spolupráci s partnery Filipova poháru – Policií ČR, Českou asociací science center a Českou národní bankou. Děti si tak mohly prověřit své vědomosti z oblasti kyberbezpečnosti, vžít se do role pojišťovacího poradce nebo odborníka na bankovky. V rámci hry Velká kryptokrádež – boj s časem se děti staly policejními vyšetřovateli a na závěr soutěžního dne si mohly otestovat své znalosti ze světa financí ve hře Riskuj!
„Finanční gramotnost je jedním ze základních předpokladů správného rozhodování lidí v otázkách osobních financí a sjednávání finančních služeb. Nejlepší cestou ke zvýšení finanční gramotnosti je získávání znalostí už od útlého věku atraktivním a zábavným způsobem, a to zcela splňuje Filipův pohár, jehož druhý ročník je úspěšně za námi,“ říká Martin Jarolím, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail. „Školáci nás překvapili svými znalostmi z finančního světa, nenechali se napálit kyberzločinci a bravurně zvládli i policejní hru. Všem zúčastněným děkujeme a vítězům patří obrovská gratulace,“ doplňuje Martin Jarolím.
O soutěži
Filipův pohár finanční gramotnosti navazuje na aplikaci Filip, kterou ČSOB vyvinula jako interaktivního virtuálního pomocníka pro finanční i digitální vzdělávání. Soutěž je určená pro pětičlenné týmy žáků 6. tříd základních škol nebo prim víceletých gymnázií. ČSOB na ní spolupracuje s Policií ČR, Českou národní bankou a Českou asociací science center. Tato soutěž je součástí dlouhodobého programu ČSOB na podporu finančního vzdělávání a digitální bezpečnosti, který nabízí praktickou výuku se zapojením pracovníků banky základním i středním školám, online materiály i akreditovaný kurz pro učitele.
O aplikaci Filip
Aplikace Filip – Poznej svět financí mohou používat děti i rodiče, a to buď sami, nebo ve skupinách. Učitelé mohou aplikaci zahrnout do výuky, nechat se jí inspirovat a využívat ji celou, nebo jen její části online i offline. Aplikace nabízí hravou formu výuky pomocí modelových situací vycházejících z reálného života. Využívá videa, audio-nahrávky a výpisky a může být používaná jak ve webovém prohlížeči, tak i na mobilu.