Věda je zábava! Přesvědčíte se o tom v některém z českých science center. Pohrajte si s vědeckými hračkami, sestavte „laboratorní orchestr“, ulehněte na „Fakírovo lože“, staňte se dobyvateli středověkého hradu, navštivte rozzářené „Divadlo vědy“, projeďte se parním autem, nechte se ošálit optickými klamy anebo cestujte časem do éry dinosaurů před 250 miliony roky!
Také si na nový rok dáváte předsevzetí? Co takhle zlepšit se ve fyzice? Že to nepůjde? Ale kde že! Stačí v lednu a únoru o víkendu navštívit libereckou iQLANDII a absolvovat workshop „Vědecká hračka“. Věřte, že vám pak tento školní předmět půjde levou zadní! Jak to víme? Do vědy zapálení lektoři si pro vás během hodiny experimentování nachystali hned tři tematická stanoviště. Na tom prvním se pustíte do výroby 3D hologramu a originální lupy z mobilního telefonu. Jak správně najít těžiště, vám prozradí na stanovišti číslo dvě. Třetí, poslední zastávka, se ponese v duchu elektromotorků. Tady se například dozvíte, na jakém principu fungují nejrůznější jednoduché motorky a z čeho všeho je lze sestavit.
Ani v sousedním iQPARKU, který je určen menším dětem, ale nezahálí. V rámci workshopu „Laboratorní orchestr“ tam budou zhotovovat netradiční hudební nástroje – chřestítka, trumpety a flétny z brček. V obou science centrech vás navíc čekají stovky interaktivních exponátů. Tak například v iQLANDII si můžete popovídat s humanoidním robotem Thespianem, povozit se v Mars Roveru nebo se přenést do prehistorie díky stroji času. V iQPARKU si naopak můžete prohlédnout kajutu potápějícího se Titaniku, poměřit se s nejvyšším člověkem na světě Robertem Pershingem Wadlowem či si třeba lehnout na „Fakírovo lože“!
V plzeňském science centru Techmania si o víkendu 14. a 15. ledna mohou děti i dospělí vyzkoušet práci středověkých konstruktérů. Zdejší dílny zvou na program nazvaný „Dobyvatelé hradu“, v němž se návštěvníci stanou středověkými inženýry. Jejich úkolem bude sestrojit model účinné střelné zbraně, jíž se v dávných dobách dobývaly hrady. Dřevěné dílky musejí pomocí šroubků spojit tak, aby byl model funkční a dostřelil co nejdále. Dílna je na programu v sobotu i v neděli třikrát denně a je vhodná pro děti od devíti do jedenácti let.
Pokud o víkendu 14. a 15. ledna zavítáte do ostravského science centra Velký svět techniky v areálu Dolních Vítkovic, nejspíš zde nejednou uslyšíte hlasité zvolání „Budiž světlo“. To se bude o pozornost hlásit profesor Křemík a jeho „Světelná science show“ v rozzářeném „Divadle vědy“. Ale nejen to! Možná, že zaslechnete i zvuky kladívek a pilek. Vycházet budou z „Dílny plné nápadů“, kde lze přiložit ruce k dílu a něco hezkého si vyrobit.
Anebo navštivte nový workshop „Síla koně“. Jeho tvůrci se tentokrát nechali inspirovat Jamesem Wattem – významným skotským fyzikem a vynálezcem. Vyzkoušíte si jízdu parním autem a zjistíte, na jakém principu fungují současné automobilové motory. Také si budete moci sami změřit výkon žárovky či baterie. Ve Velkém světě techniky vám ale ukážou třeba i to, že Sexuální život lidí není žádné tabu. Stačí překonat stud a navštívit dočasnou expozici „Sexmisie“, kde jsou i lechtivější věci ukázány s patřičným nadhledem. Pro velký zájem je výstava prodloužena do 28. února 2017.
V brněnském science centru VIDA! se dozvíte, jak snadné je ošálit lidské smysly. Chcete vědět, proč tomu tak je? Nebo si jen přejete užít svět, kde se neuvěřitelné stává skutečností? Dospělí se mění na trpaslíky, kulička se kutálí do kopce a mizí věci, které jste ještě před chvíli na vlastní oči viděli. Navštivte výstavu „Klamárium“ a seznamte se s více než třiceti optickými klamy. Projděte se po laně nad mrakodrapy, pokuste se udržet rovnováhu v pokoji s nakloněnou podlahou, vyzkoušejte si zrcadlovou kresbu nebo pohled do pohybující se spirály. Nechte se oklamat, abyste pochopili, jak prostřednictvím zraku poznáváme svět kolem sebe!
Jaké to asi je usnout a probudit se v pravěku, zjistíte na Hvězdárně a planetáriu Brno na novém představení „Soumrak dinosaurů“. V celooblohovém brněnském planetáriu totiž můžete cestovat nejen prostorem, ale i časem. Tentokrát až do doby před 250 miliony roky! Spolu s našimi hlavními hrdiny se seznámíte s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků.
Prolétnete se s největším létajícím tvorem, který kdy žil na naší planetě – Quetzalcoatlem. Budete utíkat před stádem Argentinosaurů a schováte se před útočným Velociraptorem. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky. Tušili jste, že podobné kosmické katastrofy, při kterých kdysi dávno vymřeli téměř všichni živočichové a rostliny, jsou přirozenou součástí koloběhu života na naší planetě?
Za Českou asociaci science center z.s.p.o.
Mgr. Jan Píšala
PR Manager
Odkazy:
Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz
iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz
Techmania Science Center: http://www.techmania.cz
Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://stcostrava.cz
VIDA! science centrum: http://www.vida.cz
Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz