První zářijový týden v českých science centrech

Projděte se prostředím zamořeným ionizujícím zářením, prozkoumejte svět pod mikroskopem, pátrejte po důkazech o rotaci planety Země, zažijte vědeckou roadshow nebo prozkoumejte létající talíř.

Nový školní rok už je za dveřmi a myslí na to i v libereckém science centru iQLANDIA. To v duchu hesla „od teorie k praxi“ totiž do svých laboratoří pořídilo speciální hi-tech vybavení pro přírodovědné obory. Třeba stereolupy, kameru MX-10 či ochranný vojenský oblek proti radiaci. Mateřské, základní a střední školy i víceletá gymnázia tak již nemusí do podobného zařízení investovat jen proto, aby měli žáci pestřejší hodiny fyziky, chemie nebo přírodopisu. Stačí je vzít do iQLANDIE, kde si žáci pod dohledem kvalifikovaných lektorů osvojí práci s výše popsanými profesionálními přístroji.

V laboratořích si iQLANDIA nachystala hned dvě programové novinky. Ta první se věnuje jaderné energii. Během devadesáti až sto dvaceti minut budou žáci seznámeni se základními vlastnostmi ionizujícího záření prostřednictvím souprav Gamabeta a kamery MX-10. Dozvědí se, jaké záření odstíní pouhá voda či list papíru, a na které nestačí už ani vrstva kovu. Zjistí, co je to Tokamak, a na didaktickém modelu uvidí, z jakých částí se skládá. Na závěr budou mít žáci jedinečnou možnost vyzkoušet si speciální ochranný vojenský oblek a vydat se v něm hledat zdroj radiace do nasimulovaného zamořeného prostředí.

Druhý program nese název „Svět pod mikroskopem“. Žáci se pomocí moderní zvětšovací techniky, jako jsou stereolupy či digitální a optické mikroskopy, pokusí rozlousknout, jakým nožem byl spáchán zločin či jak funguje suchý zip. Opravdu zblízka si prohlédnou ptačí pírko, lišejník nebo smirkový papír. Tzv. „Laborek“ ale iQLANDIA nabízí mnohem víc. Připraveny jsou „Věda v kuchyni“, „Energie“, „Vědecká hračka“, „Člověk a jeho schopnosti“, „Chemie pro starší“ a „Chemie pro mladší“, „Voda“ nebo „Slyšíme a posloucháme“. Stačí si jen vybrat.

Nástup školního roku si můžete zpestřit i v ostravském science centru Velký svět techniky v areálu Dolních Vítkovic. První zářijový víkend vás tam čeká zbrusu nový program „A Země se točí“. Jeho hlavním hrdinou bude Jean Bernard Léon Foucault – francouzský fyzik a matematik, který sestrojil kyvadlo, na němž názorně demonstroval otáčivý pohyb planety Země. Na programu se ale dozvíte i o dalších Foucaultových vynálezech.

Inspirování Foucaultem pak můžete v „Dílně aneb líhni nápadů“ zapojit hlavu i ruce a podle vlastního návrhu si sami vyrobit originální dárek. A zavítáte-li v sobotu 3. září do Malého světa techniky U6, máte možnost připravit si barevnou duhu za pomoci běžně dostupných ingrediencí. Neděle 4. září pak bude zasvěcena povídání o hvězdách, Mléčné dráze a souhvězdích při výrobě vlastního vesmíru.

Vědět už o sobě dává i letošní ročník „Noci vědců“. Přestože se koná až poslední zářijový pátek, lidem se bude připomínat po celé září. Startuje totiž společná roadshow Českého rozhlasu Plus a čtyř velkých pořadatelů, science center Techmania, iQLANDIA, VIDA a Pevnost poznání. Každému z nich bude patřit jeden celý týden ve vysílání Českého rozhlasu Plus a vždy ve čtvrtek se v daném městě zastaví i roadshow s živým rozhlasovým vysíláním. První zastávkou bude 8. září Plzeň a Techmania science center bude u toho! Exponáty, experimenty, soutěž a další program budou probíhat od 10 do 17 hodin v centru města U Branky. Exkluzivním hostem bude profesor Jaroslav Flegr, který bude dobrovolníky z řad veřejnosti testovat na přítomnost toxoplazmózy.

Na novinky ve svém repertoáru láká návštěvníky i Hvězdárna a planetárium Brno. První z nich se u ní zjevila v pondělí 22. srpna. Přesněji řečeno, zřítila. Jedná se totiž o podivný předmět z vesmíru, který shodou okolností dopadnul do těsného sousedství hvězdárny a vytvořil zde novou, volně přístupnou atrakci. Záhadný předmět ve tvaru létajícího talíře tak mohou všichni zájemci zkoumat čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu.

Ale nejen to, v přilehlém okolí hvězdárny i parku brněnské Kraví hory si navíc můžete prostřednictvím chytrého telefonu nachytat i Pokémony. Jejich zvýšený výskyt je hlášen zhruba od okamžiku, kdy na zemský povrch tvrdě dosednul zmíněný létající talíř. Zatím ale není jasné, zda jde o náhodu, nebo přímou souvislost…

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

iQLANDIA science center Liberec: http://www.iqlandia.cz

Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic: http://www.stcostrava.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz

Vida! science centrum: http://www.vida.cz