Zázračné okuláry mohou získat všechny děti, které se zúčastní nové soutěže nazvané Úžasné umění. Spustila ji oblíbená televizní stanice ČT Déčko a probíhá v pěti českých science centrech. A co je v soutěži čeká? Budou hledat krásu ve vědě a moderních technologiích, rozvinou svoji kreativitu a dozví se zajímavosti z nejrůznějších uměleckých oborů.
Osm měsíců se mohu děti naplno zapojit do aktivit, které televize a jednotlivé instituce k tématu připravují. Návod, jak se do soutěže zapojit, najdou na webu České televize
Hlavním motivem soutěže je pohled na svět zázračnými okuláry. Ty mohou děti získat v jednotlivých science centrech po splnění vybraných úkolů nebo na speciálních akcích ČT Déčka. Okuláry mají svého nositele inspirovat k jiném vidění světa a dodat mu sebevědomí ve vlastní umělecké dráze.
iQLANDIA v Liberci, Techmania Science center v Plzni, olomoucká Pevnost poznání, Svět techniky v Ostravě a VIDA! science center v Brně se postupně stanou dějištěm úžasného dobrodružství. Autoři nového projektu Déčka chtějí v dětech podpořit tvořivost a probudit v nich zájem o výtvarné umění, design, tanec, film, divadlo, hudbu a literaturu.
„S kreativitou nám vlastní hledáme právě takové průniky, kde se věda a technologie potkávají s uměním. Kde jinde si zaexperimentovat a tvořit než právě v našich bastlírnách, dílnách a labech. Těšíme se na všechny malé i velké návštěvníky, kteří se přijdou podívat na svět kreativníma očima, za což mohou jako odměnu obdržet úžasné kouzelné okuláry, což odborně vzato jsou difrakční brýle,“ řekla Ivana Češková, ředitelka České asociace science center (ČASC), která je partnerem ČT:D.
Soutěžící si pak budou moci vybrat, jaké aktivity se zúčastní. „Neklademe si za cíl představit všechny druhy umění, neohromujeme encyklopedií. Cílem je tříbit vkus, estetické cítění, vnímání detailu. Svět umění se má stát opakem světa zaměřeného na výkon a kvantitu,“ vysvětlila vedoucí projektu Monika Mrázová z ČT :D.
Ve Světě techniky v Ostravě se zájemci mohli podívat do galerie výtvarných stylů. Hravou technikou si zkusili vyrobit repliku slavných obrazů nebo se na svět dívali očima Mony Lisy a již teď se připravují úkoly pro další témata. V Pevnosti poznání Univerzity Palackého v Olomouci zase navštíví kreativní dílnu a domů si odnesou originální výrobek. V Liberci v iQLANDIi připravují workshop na výrobu hudebního nástroje nebo divadlo vědy. Vida! se k projektu připojí od ledna a slibuje speciální science show a 3D prezentace. Všechny aktivity budou na televizních obrazovkách odhaleny každý měsíc.