V českých science centrech se vám věda dostane pod kůži

Navštivte „Divadlo vědy“, nechte se obklopit obrazem i zvukem na projekcích úchvatných 3D filmů, staňte se obřím jojem a balancujte na šikmé ploše, vydejte se na cestu do pravěku a zakuste „Soumrak dinosaurů“ nebo si užijte elektrizující science show v podání potrhlého Hugo Křemíka!

Tušili jste, že existuje i „Divadlo vědy“? Najdete jej v brněnském science centru VIDA! a kromě zábavných pokusů si tam můžete užít třeba i filmy ve 3D. Cestovatelům je určena „Divoká Afrika“, v níž se mimo jiné netradičně představí jeden z přírodních živlů – voda. Budete ji sledovat od zamrzlých vrcholků hor k jezerům plným života, skrze vlhké deštné pralesy až k vyprahlým savanám a pouštím. Společně s cyklem vody se seznámíte se zvířaty, která dennodenně bojují o přežití. Ať už se jedná o lvy, slony, hejna plameňáků nebo plazy. Snímek pochází z produkce proslulé BBC, nadabovala jej Eliška Balzerová a díky nejmodernějším technologiím nabízí opravdu nečekaně krásné záběry.

Anebo se vypravte mezi „Pidiobry“! Tento jedinečný dokument rovněž z produkce BBC byste si určitě neměli nechat ujít! Děti i rodiče „Pidiobry“ totiž milují. Těšte se na nečekané dobrodružství
s odvážným čipmankem a nebojácným stepním křečkem
. Díky záběrům natočeným pomocí vysokorychlostních kamer s ultra vysokým rozlišením zažijete 40 minut plných napětí, roztomilých scén i dojemných okamžiků ze skutečného života hlodavců. 3D film „Pidiboři“ doprovází velmi zdařilý dabing Jiřího Lábuse.

A až se do zábavního vědeckého parku VIDA! vypravíte, nezapomeňte na to, že tam od začátku roku zavedli i novou zvýhodněnou odpolední vstupenku za 90 Kč, která platí pro každého od úterý do pátku od 16:00 do 18:00.

Více zábavy za méně peněz si můžete užít i v plzeňském science centru Techmania. Ovšem už jenom pár dnů! Pouze do konce února totiž Techmania nabízí zvýhodněné vstupné. Za 150 Kč za osobu si návštěvníci mohou projít nejen všechny zdejší interaktivní expozice, ale navíc shlédnout i filmy aktuálně promítané ve 3D Planetáriu a 3D Cinema. Techmania také láká například na obří jo-jo, které na návštěvníky čeká hned při vstupu do expozičního prostoru. Stačí se chytit – a člověk se stane
jo-jem kmitajícím nahoru a dolů, proměňujícím kinetickou energii na potenciální a naopak.

Dalším lákadlem je nakloněná místnost. Jak snadné nebo naopak nesnadné je jít po šikmé ploše? Kromě expozic plných atraktivních exponátů přibližujících různé oblasti přírodních věd mohou návštěvníci Techmanie pronikat do tajemství přírody i prostřednictvím filmů ve 3D Cinema a jediném 3D planetáriu v České republice. Vypraví se v nich do hlubin vesmíru i času, podívají se do vzdálených galaxií nebo mezi titány doby ledové.

Moderní digitální planetárium s celooblohovou projekcí ale naleznete třeba i v Brně. A s ním i hvězdárnu vybavenou špičkovými velkými dalekohledy, „Exploratorium“ s velkoformátovými fotografiemi z „Říše mlhovin“ či venkovní volně přístupnou vědeckou stezku „Kognitorium“ s hravými mechanickými i optickými exponáty.

Na Hvězdárně a planetáriu Brno si také můžete vyzkoušet, jaké to je usnout a probudit se v pravěku. Stačí navštívit představení planetária „Soumrak dinosaurů“ – divoké dobrodružství ve světě obřích plazů i ptakoještěrů, napínavé pro malé i velké diváky. Vydáte se do doby před 250 miliony roky a seznámíte se s některými druhy vyhynulých ještěrů, kteří pravděpodobně byli předchůdci dnešních ptáků. Prolétnete se s největším létajícím tvorem, který kdy žil na naší planetě – Quetzalcoatlem. Budete utíkat před stádem Argentinosaurů a schováte se před útočným Velociraptorem. Nakonec se stanete svědky soumraku dinosaurů při pádu obří planetky před 65 miliony roky.

V ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic se bude o víkendu 25. a 26. února činit potrhlý Hugo Křemík, který si pro všechny malé i velké zvědavce vytvořil se svou partou zbrusu novou „elektrickou science show“. V únoru zde také budou slavit výročí narození významného ruského chemika Dmitrije Ivanoviče Mendělejeva, který se zasloužil
o sestavení první periodické tabulky prvků. Díky této tabulce dnes můžeme přirozené vztahy mezi jednotlivými prvky lépe pochopit. To i další zajímavosti se dozvíte v „Laboratoři plné prvků“.

Na programu je toho ale mnohem více: Fakulta stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava slaví 20 let od založení a ve Velkém světě techniky můžete navštívit výstavu, která vás seznámí s jejími úspěchy. Anebo nahlédněte do indiánské mytologie. Zvláště, pokud vás v noci trápí zlé sny. Proč? Přeci proto, že si vyrobíte pravý indiánský lapač snů. Ptáte se, kdy a kde? V sobotu 25. února v Malém světě techniky U6! Současně budete mít také poslední možnost prohlédnout si výstavu „Sexmisie“ a nechat se poučit o intimních věcech velmi zábavnou formou. „Sexmisie“ totiž končí už v neděli 26. února.

Mimochodem, pro období ostravských jarních prázdnin má Svět techniky pro vaše ratolesti připraveny zábavné „Vědátorské příměstské tábory“.  Děti zažijí dobrodružství při geocachingu, zahrají si na Sherlocka Holmese, navštíví všechny zdejší expozice a zažijí další super zábavu. Tábory se uskuteční v termínech 6. až 10. března nebo 13. až 17. března. Přihlásit se však můžete už nyní. Více na webových stránkách Světa techniky.

 

Odkazy:

Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz

VIDA! science centrum: http://www.vida.cz

Techmania Science Center: http://www.techmania.cz

Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz

Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz