Čeká tam na vás „Říše mlhovin“ i noční mag(net)ická party, práce zvukového inženýra či dobývání středověkého hradu, podivuhodná historie slavného čísla „Pí“, tajemná bedýnka nebo život a dílo psychoanalytika Sigmunda Freuda.
Přemýšlíte, kam vyrazit ve volném čase? Co třeba stovky světelných roků daleko do „Říše mlhovin“? Najdete ji v sále exploratoria na Hvězdárně a planetáriu Brno a co víc – vstup je zdarma! Hvězdnou oblohu zde, na rozdíl od planetária, sice neuvidíte, to ale neznamená, že nebudete ve vesmíru. Obklopí vás totiž prosvětlené velkoformátové fotografie úchvatných vesmírných objektů. Dozvíte se, kde se rodí i jak umírají hvězdy, nahlédnete do minulosti i budoucnosti našeho Slunce, spatříte nitro hvězdné porodnice i zbytky po explozi supernovy.
Kulisu celé expozice navíc dotváří opravdu velký kus vesmíru, detailní fotografie rozsáhlé mlhoviny kolem obří hvězdy Eta Carinae. Přímo před vámi se rozprostře 60 světelných let vesmírného prostoru vyplněného zářícím plynem, který zastiňují temné siluety prachových mračen. V „Říši mlhovin“ odhalíte ta největší tajemství života hvězd a prostřednictvím těch nejdokonalejších záběrů objevíte i jejich půvab. Návštěva sálu exploratoria tak nabízí doslova umělecký zážitek, při kterém můžete nerušeně obdivovat surrealistická místa, ve kterých se rodí a umírají hvězdy.
Spojení vědy a nočního života ovšem najdete i jinde, než jen na hvězdárnách. Třeba v brněnském science centru VIDA! Ve čtvrtek 2. března se v něm totiž odehraje již tradiční „VIDA! After dark party“, tentokráte s podtitulem „Magnetic“. Přijďte se přesvědčit o tom, že VIDA! rozhodně není jenom pro děti a zažijte ji otevřenou do noci. Vyzkoušíte si na vlastní kůži účinky mag(net)ické přitažlivosti! Pomocí extra silných neodymových magnetů si zkonstruujete Gaussovo dělo a vyrobíte si vlastní magnetickou plastelínu. Mag(net)ickou atmosféru doplní i DJ a chybět nebude ani bar.
Netradiční zážitky na vás ale čekají i v dalších českých science centrech. Pokud se vypravíte do plzeňské Techmanie, můžete se těšit na znovuotevřené dílny a laboratoře. Již první březnový víkend, 4. a 5. března, si tu děti i dospělí mohou zkusit práci zvukového inženýra nebo se přenést do dávných dob a stát se dobyvateli hradu.
Před nelehké úkoly zvukového inženýra budou návštěvníci postaveni v laboratoři fyziky. Jejich úkolem bude zahrát písničku bez hudebního nástroje. Jak na to? Stačí trocha znalostí z fyziky: co je to zvuk, co je frekvence kmitání nebo jak fungují jednotlivé skupiny nástrojů. Proto bude zapotřebí, aby účastníci programu naladili zkumavku s vodou na konkrétní tón a společně zahráli Ovčáky čtveráky. A během práce inženýra – elektrotechnika si zapojí a vyzkoušejí i „Drawdio“.
Program nazvaný „Dobyvatelé hradu“ naleznete ve zdejších „Dílnách“ a stanete se v něm středověkými inženýry. Vaším úkolem bude sestrojit model účinné střelné zbraně, jíž se v dávných dobách dobývaly hrady. Dřevěné dílky musíte pomocí šroubků spojit tak, aby byl model funkční a dostřelil co nejdále. Netradiční středověká dílna je na programu v sobotu i v neděli vždy ve 14:30 a je vhodná pro děti od devíti do jedenácti let.
V ostravském science centru Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic bude první březnový víkend mimo jiné zasvěcen i číslu „Pí“. Věděli jste, že jeho výpočet se pokládal za tak velkou událost, že všech jeho třicet pět desetinných míst bylo vyryto na náhrobní kámen jeho objeviteli, německému matematikovi Ludolfu van Ceulenovi? Přijďte do Světa techniky vyzkoušet svojí paměť, zjistit vlastnosti a využití čísla π a vyrobit si Möbiovu pásku, která je symbolem nekonečna.
Anebo se staňte objeviteli a zjistěte, jaké záhady skrývá tajemná bedýnka v „Badatelně“. A pokud byste rádi zapojili i ruce, můžete si vyrobit vlastní originální památku v „Dílně plné nápadů“.
V Malém Světě techniky U6 pak na vás čekají záhady a zajímavosti ze vzdálených kontinentů na workshopu „Velká Světománie“. Sobotní program začíná africkou „Domovskou základnou“.
A protože už je jaro za dveřmi, udělejte si v neděli čas a vyrobte si před ponorkou kapitána Nema „jarní štěrchadla“!
V olomouckém interaktivním muzeu vědy Pevnost poznání můžete až do 30. března navštívit novou výstavu „Sigmund Freud: Odhalení 21. století“, která srozumitelně přibližuje slovem i obrazem život a dílo zakladatele psychoanalýzy. Nahlédnete do jednotlivých životních etap Freudova života, od moravského Příbora přes Lipsko a Vídeň až do Londýna. Seznámíte se s jeho výzkumnými pobyty
v zahraničí i společenskými otřesy, které způsobily jeho poznatky nejen v císařském městě Vídni,
ale i v celé rakousko-uherské monarchii a na celém světě. Výstava podrobně osvětluje jeho učení, ukazuje však také Sigmunda Freuda jako velkého spisovatele a v neposlední řadě i jako soukromou osobu.
Odkazy:
Česká asociace science center: http://www.sciencecentra.cz
Hvězdárna a planetárium Brno: http://www.hvezdarna.cz
VIDA! science centrum: http://www.vida.cz
Techmania Science Center: http://www.techmania.cz
Svět techniky Ostrava: http://stcostrava.cz
Pevnost poznání: http://www.pevnostpoznani.cz